Medieval PBF
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.

Medieval PBF

PBF, Średniowiecze, Strategia
 
IndeksGalleryLatest imagesSzukajRejestracjaZaloguj

 

 adriankowaty - Bizancjum

Go down 
AutorWiadomość
adriankowaty




Liczba postów : 1
Join date : 22/08/2015

adriankowaty - Bizancjum Empty
PisanieTemat: adriankowaty - Bizancjum   adriankowaty - Bizancjum Icon_minitimeCzw Wrz 03, 2015 8:29 pm

Bizancjum
Pełna nazwa państwa: Basileia ton Rhomaion
Pełne imię i tytuł władcy: Basileus Iohannes IV
Ród panujący: Palaiologos
Ustrój: monarchia absolutna
Opis ustroju: będąca ostatnim ocalałym dziedzicem Starego Imperium, Basileia ton Rhomaion trzyma się jego założeń ustrojowych. Na czele stoi Basileus, a legitymizację władzy, porządek publiczny i bezpieczeństwo wewn. zapewnia rozwinięty kodeks prawny. Basileus, jako pontifex maximus (najwyższy kapłan) rytualnie przewodzi dominującej wśród poddanych wierze w dawne bóstwa helleno-rzymskie z czasów starego Imperium, z zachowaniem jednak ustrojowej odrębności tronu i ołtarza.
Za administrację cywilną odpowiadają konsulowie (zw. też egzarchami) i podlegli im pretorzy. Konsul jest wyznaczany na dwa lata spośród najbardziej kompetentnych urzędników niższego stopnia przez Basileusa dla danej prowincji. Pretor, wyznaczany z tego samego grona na ten sam okres czasu, zajmuje się dbaniem o przestrzeganie prawa w prowincji, pełniąc funkcję pomocniczą wobec konsula (którego rolą jest np. zbieranie podatków).
Administracja wojskowa niezależnie od administracji cywilnej. Na każdą prowincję wyznaczany jest strateg, który dowodzi wojskiem w niej stacjonującymi. Wyznacza się go spośród oficerów niższej szarży z danej prowincji.
Historia powstania i opis państwa: Basileia ton Rhomaion jest ostatnim dziedzicem starego Imperium. Gdy państwo upadało pod zalewem barbarzyńców i wewnętrznej korupcji, części elit politycznych, armii i elit intelektualnych udało się schronić w jego helleńskiej części. Z biegiem czasu udało się odbudować infrastrukturę i administrację wojenną i cywilną dawnego Imperium, ludność jednak i elity co raz bardziej się hellenizują.
Ekonomia: generalnie jest to cywilizacja miejska, toteż rzemiosło stanowi ważny element gospodarki, na wsi zaś dominuje rolnictwo, rybołówstwo i leśnictwo. Ważny jest też handel - wewn, między miastami Basilei jak i zagraniczny.
Społeczeństwo: na czele społeczeństwa stoją urzędnicy razem z Basileusem. Ten ostatni jest dziedziczny w ramach rodziny panującej. Urzędnicy i strategowie są przezeń wyznaczani.
Niżej stoi bogate mieszczaństwo, zajmujące w większości handlem. Z niego wywodzi się większość urzędników.
Najniżej stoi biedota miejska (proletarii) i wiejska (paroikoi), zajmująca się rzemiosłem (w miastach) i rolnictwem, połowem rybem, ścinaniem lasów (na wsiach)
Ważniejsze rody:
Palaiologos - ród panujący, rodzina Basileusa (kultura zhellenizowana imperialna)
Kommenos, Doukas, Makedon, Isauros - ważniejsze rody urzędnicze (kultura zhellenizowana imperialna poza Isauros - tam kultura starego Imperium)
Mapa:
adriankowaty - Bizancjum 2eykoe0
Religia: mitologia helleno-rzymska
Opis: dominujące wyznanie w Basilei opiera się na panteonie bóstw, na czele których stoi Jupiter, z żoną Junoną.
Inne ważniejsze bóstwa to Minerwa, bogini wojny sprawiedliwej, Mars, bóg wojny i żołnierzy, Merkury, bóg handlu, posłańców i złodziei, Bachus, bóg wina i uczt, Neptun, bóg morza, Westa, bogini ogniska domowego.
Na czele warstwy kapłańskiej stoi tytularnie Basileus, jako pontifex maximus (najwyższy kapłan).
Powrót do góry Go down
 
adriankowaty - Bizancjum
Powrót do góry 
Strona 1 z 1

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Medieval PBF :: Dział personalny :: Rekrutacja-
Skocz do: