PaństwoPełna nazwa państwa: Królestwo Akwilonii
Pełne imię i tytuł władcy: Conan I Cymmeryjczyk, Król Akwilonii, Wielki Książę Poitan, Hrabia Gunderlandu, Margrabia Bossonii
Ród panujący: Cymmerowie (Conanici)
Ustrój: Monarchia stanowa
Opis ustroju: Władza polityczna należy do króla. Monarchia jest zinstytucjonizowana, dziedziczna. Król jest najwyższym suwerenem. Obowiązuje zasada "wasal mego wasala nie jest moim wasalem". Król decyduje o sprawach wojny i pokoju, prawach stanowionych, beneficjach królewszczyzn, nakładanych podatkach, urzędach w administracji centralnej. Przy królu w permanencji obraduje Rada Królestwa złożona z przedstawicieli najmożniejszych rodów i arystokracji. Król osobiście powołuje członków Rady. Król może udzielać audiencji przedstawicielom stanów i wysłuchiwać ich próśb jako najwyższy sędzia. W prowincjach rządzą lokalni feudałowie, którzy są wasalami suzerena (króla) i korzystają z nadanych przezeń przywilejów. W marchiach (Bossonia, Gundermania) władza vicehrabiego lub Drugiego Margrabiego bywa większa z racji tradycji lub sytuacji granicznych walk.
Historia powstania: Akwilonia powstała w wyniku połączenia w drodze małżeństw, podboju, kupna lub federacji kilku hrabstw oraz mniejszych księstw i baronii w czasie zawieruchy wojny domowej oraz anarchii. Rody arystokratyczne Farloisów, Hyugensów, Blochów, Huizingów, de Lothorienów zjednoczyły swe wysiłki, by utrzymać instytucję Wielkiego księstwa Poitan. Równocześnie nakłoniono do przyłączenia się pozostałych ościennych ośrodków władzy. Procest trwał z przerwani ok 60 lat. Po czasie kolejnych walk wewnętrznych i tzw. wojny Parów drogę do tronu utorowali sobie najemnicy, którzy wspierali sie na włóczniach walecznych Gundermanów. Wraz z przejęciem władzy Wielkoksiążęcej w Poitanie przez niskourodzonych rozpoczęły się proskrypcje oraz prześladowania wielkich rodów. Arystokraci zwrócili się do dowódcy Bossończyków, by wraz z podległym sobie oddziałem rozpoczął wojnę w obronie ich przywilejów. Gdy typowany na prawowitego króla David de Lothorien zginął w bitwie z najemnikami pod Tarantią, odzyskaną mieczem koronę przejął barbarzyńca - dowódca Bossończyków - Conan z Cymerii. Wraz z podporządkowaniem sobie nowych terytoriów stronnicy Lothorienów oraz wiekszości rodów obwołali królem Conana, który obiecał nie ingerować w ich przywileje i zachować pozycję baronów.
Opis państwa: Państwo luźno wzorowane na Akwilonii z Ery Hyboryjskiej R.E Howarda, co odwzorowuje Francję, częściowo Anglię z czasów średniowiecznych
Religia panująca: Mitraizm (Howardowski)
Opis religii: Wiara w Mitrę, Starca symbolizującego światłość, porządek, honor i dobro. Mitra jest opiekunem ludzi i patronem cywilizowanych ludów. Religia jest scentralizowana, hierarchiczna. Na czeke stoi Najwyższy Kapłan Mitry, podlegają mu kapłani prowincjonalni. Kapłani Mitry posiadają beneficja, tradycyjnie rozsądzają spory, utrzymują się z datków wiernych.
Opis kultury: Kultura dworska, rycerska ma status oficjalnej. Tradycyjnie afirmuje sie cnoty takie jak honor i odwaga. Szacunkiem darzy się bogactwo pochodzące z ziemi, lecz także z handlu płodami rolnymi. Językiem oficjalnym jest akwiloński (ludowy) językiem arystokracji: Poitan. W Bossonii i Gundermanii porozumiewa się językiem lokalnym (odmianami akwilońskiego). Kultura mieszczańska jako główny rys posiada kult bogactwa i innowacyjności, tolerancji. Kultura ludowa opiera się na obyczaju przodków i tradycji z nutą pesymizmu, czemu przeciwdziałaja kapłani Mitry. Dla arystokracji cechy takie jak odwaga, wojowniczość, uczciwość stoją bardzo wysoko dlatego spora częśc z nich zaakceptowała barbarzyńcę na stolcu królewskim.
Społeczeństwo: Stany:
Rycerstwo (tam także duchowni Mitry),
Mieszczaństwo (rzemieślnicy, kupcy, wędrowni handlarze)
chłopstwo (wolni chłopi posiadający alodium stosunkowo nieliczni (głównie Bossonia, Gunderland)
chłopi czynszowi w Poitanie, prowincjach centralnych i reszcie marchii.
Niewolnictwo jest zakazane religijnie i zdarza się bardzo rzadko
Ekonomia: Oparta na rolnictwie oraz hodowli bydła. W miastach większych (Tarantia) istnieją ważne gałęzie wytwórstwa na eksport (kowalstwo, garncarstwo) reszta produkuje na rynek lokalny. Podatki zbierane są raz do roku przed miejscowych feudałów, którzy płaca koronie podatek tarczowy oraz zamenniki regale. Ponadto obowiązuje inne świadczenia miejskie będz z królewszczyzn (tam dzierżawcy obowiązani są składać opłaty dzierżawne do skarbca królewskiego)
Wojskowość: Rycerstwo stanowi kręgosłup armii akwilońskiej. Wraz z nim stają do walki zbrojni oraz oddziały prowincjonalne takie jak bossońscy łucznicy bądz włócznicy z Gundermanii. Miasta posiadaja obrone potoczną.
Nazwy rodów możnowładców: Bloch, Huigens, de Lothorien, Gofredowie, Vickers z Poitanu
Mapa: